Основними науковими напрямками наукової роботи кафедри хірургії № 2 є вивчення особливостей перебігу, підходів до лікування та профілактики ускладнень патології артеріальної та венозної систем.

Співробітники кафедри беруть участь у міжвузівських науково-дослідних роботах, зокрема була проведена спільна робота із Буковинським державним медичним університетом по темі: «Попередження розвитку реперфузійно-реоксигенаційних ускладнень у пацієнтів із атеросклеротичним ураженням аорто-стегно-підколінного сегменту в умовах хронічної критичної ішемії при проведенні реваскуляризуючих операцій».

Також кафедра хірургії №2 постійно виконує ініціативні науково-дослідні роботи.  У 2016 – 2018 рр. була виконана міжкафедральна науково-дослідна робота на тему «Ускладнені форми хронічної венозної недостатності» державна реєстрація № 0110U003643.

По даний час на кафедрі виконується міжкафедральна ініціативна науково-дослідна робота "Оптимізація діагностики та інтенсивної терапії хворих із порушенням кисневого балансу" (2022-2024 рр., проф. Гнатів В.В.).

У 2025 році планується нова тема ініціативної науково-дослідної роботи.

Співробітники кафедри беруть активну участь у наукових форумах, конференціях, майстер-класах та з’їздах профільних спеціалістів в Україні та за її межами. 

З 2019 по 2024 р.р. проф. Венгер І.К. та проф. Костів С.Я. брали участь та доповідали на з’їзді хірургів України.

У 2020-2021 роках співробітники кафедри брали активну участь у ряді фахових та освітніх вебінарів, що проводились на Інтернет платформах.

9 – 10 вересня 2021 року проф. Венгер І.К., проф. Костів С.Я. взяли участь у науково-практичній коференції «Сухаревські читання. Судинна хірургія, флебологія, ангіологія в епоху COVID-19». Було представлено 2 доповіді.

Співробітники кафедри активно приймають участь у засідання асоціації хірургів Тернопілля, доповідають результати науково-дослідних робіт.

Здобувачі під керівництвом наукових наставників проводять доповіді на конференціях.

Проф. І.К. Венгер та проф. С.Я. Костів - доповідачі на з’їзді хірургів України (2024 рік)

Проф. І.К. Венгер , проф. С.Я. Костів, аспіранти  М.О. Гусак , Д.В. Хвалибога - учасники конференції «Здобутки клінічної та експериментальної медицини» (2021 рік)

На кафедрі хірургії №2 проводяться наукові дослідження по вивченню змін системи гемостазу у хірургічних хворих в периопераційному періоді. Вивчаються інтраопераційні зміни згортальної, фібринолітичної та агрегантної систем крові у оперованих хворих. Основна мета досліджень – розробити оптимальні способи тромбопрофілактики при хірургічних оперативних втручаннях. Розробляються методи діагностики тромбогенності, як у післяопераційних пацієнтів, так і у пацієнтів із тромбозом глибоких венозних магістралей. Вказані дослідження дають можливість розробити і впровадити в клінічну практику лікувальну тактику та провести вибір об’єму хірургічної допомоги.

Проводиться розробка патогенетично обгрунтованої системи профілактики та лікування ризику розвитку реперфузійно-реоксигенаційного синдрому у пацієнтів із облітеруючими захворюваннями аорти та артерій нижніх кінцівок в умовах хронічної критичної ішемії. Розробляють тактичні підходи та методи оперативного втручання у складі реваскуляризуючої операції у пацієнтів із високим ризиком розвитку реперфузійно-реоксигенаційного синдрому.

Розробляються підходи до етапності хірургічного лікування поєднаного стенотично/оклюзійного процесу екстракраніальних артерій та магістральних артерій нижніх кінцівок.

На кафедрі з часу заснування захищено

-  докторська дисертація на тему «Післяопераційні венозні тромбози: профілактика, діагностика, лікування» (Костів С.Я.),

- кандидатська дисертація на тему «Фактори ризику післяопераційного тромбозу – профілактика, діагностика, лікування» (Ненашко І.А.).

- дисертація на здобуття ступеня доктора філософії «Ускладнення віддаленого періоду після реваскуляризації аорто/клубово-стегнового сегменту» (Гусак М.О.)

За результатами досліджень протягом останній 5 років опубліковано понад 47 статей, 38 тез, в тому числі 8 – за кордоном, отримано 7 актів впроваджень та 11 патентів на корисну модель.

На кафедрі виконуються 5 науково-дослідних робіт на здобуття наукового ступеня «доктор філософії»:

Хвалибога Д.В. – Післяопераційні венозні тромбози: профілактика, діагностика, лікування

Ковальський Д.В. – Ендоваскулярна ангіопластика стено-оклюзійного ураження інфраінгвінального артеріального русла.

Добрянський Т.О. – Реперфузійно-реоксигенаційний синдром після в умовах реконструкції магістральних артерій при супутній ІХС.

Фарина Ігор Володимирович - Хірургічне лікування поєднаного атеросклеротичного ураження екстракраніальних артерій та атеросклеротичної оклюзії аорто-стегнової зони в умовах розвитку реоксигенаційно - реперфузійного синдрому.

Цюприк Надія Іванівна - Реваскуляризація стегно-дистального артеріального русла в умовах стенотично-оклюзивного ураження гомілкового сегмента у пацієнтів із цукровим діабетом.

Засідання асоціації хірургів Тернопілля під головуванням доц. О.М. Гусака, проф. І.К. Венгера, проф. І.Я. Дзюбановського (2019 рік) 

Доценти А.Р. Вайда, С.Я. Костів та магістант Д.Ю. Буднік - учасники конференції «Здобутки клінічної та експериментальної медицини» (2017 рік)

Співробітники кафедри протягом 2018-2024 рр. приймали участь у наступних заходах:


У червні 2019 року проф. Костів С.Я брав участь у Міжнародному форумі «Thrombosis manegment», м.Барселона, Іспанія.

Проф. С.Я.  Костів доповідає на І міжнародному конгресі по тромбозу і гемостазу у м. Одеса (2020 рік)


Проф. С.Я.  Костів - учасник Міжнародного форуму «Thrombosis manegment», м. Барселона, Іспанія (2019 рік)

Результатом останніх наукових напрацювань кафедри стали наступні інформаційні листи МОЗ України, що вже сьогодні впроваджуються в практику закладів охорони здоров"я:

Професор С.Я. Костів - учасник Сухарєвських читань (2022 рік)

Професор С.Я. Костів доповідає на засіданні асоціації хірургів Тернопілля (2023 рік)