Клінічною базою кафедри у 2024/2025 навчальному році є відділення судинної хірургії, відділення хірургії №1, хірургії №2 на базі КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» ТОР, а також хірургічне відділення на базі КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги».

Працівниками кафедри, проф. І.К. Венгер, проф. С.Я. Костів, доц. А.Р. Вайда, у відділенні судинної хірургії виконуються оперативні втручання на інфраренальному сегменті черевної аорти при аневризмі аорти, при травмі черевної аорти та її гілок. Виконуються реконструктивні втручання на аорто/клубово-стегновому сегменті, стегно-підколінна та стегно-дистальна реваскуляризація артеріального русла нижньої кінцівки. У випадках неспроможності проведення прямої реваскуляризації здійснюються всі види непрямої реваскуляризації нижньої кінцівки.

Проводиться за показанням багаторівнева реваскуляризація аорто/клубово-стегно-підколінного артеріального русла нижніх кінцівок.

Виконуються оперативні втручання на екстракраніальних артеріях з метою запобігання ішемічних розладів головного мозку. При поєднаній оклюзії екстракраніальних артерій та магістральних артерій нижніх кінцівок проводиться одномоментна або в першу чергу каротидна ендартеректомія та реконструкція на аорто/клубово-стегнового сегмента.

Пацієнтам із периферичними формами атеросклеротичного ураження артерій гомілки та стопи проводиться рентгенендоваскулярна балонна ангіопластика та стентування.

Судинними хірургами кафедри виконується повний спектр операцій в тому числі лазерна та радіочастотна абляція вен при варикозній хворобі.

Поряд з наведеним значна робота виконується у відділенні хірургії №2. Зокрема, доц. Герасимюк Н.І. першим в Тернопільській області впровадив у практику новітній малоінвазивний метод лікування геморою – трансанальну гемороїдальну дезартеріалізацію, окрім того виконує повний спектр операційних втручань при непухлинних захворюваннях прямої кишки та перианальної ділянки, операції на ободовій та прямій кишці. Працівниками кафедри проводиться лікування хворих на жовчно-кам’яну хворобу, гострий апендицит, черевними грижами, діафрагмальними грижами.

Проф. Венгер та проф. Костів С.Я.виконують складне реконструктивне втручання на судинах нижньої кінцівки (2015 рік)

Доц. Герасимюк Н.І. проводить операційне втручання  з приводу пахвиної грижі (2017 рік)

Доц. Лойко І.І. проводить хірургічні втручання з приводу виразкової хвороби, рефлюкс-езофагіту, займається герніологією, впровадженням нових, в т.ч. лапароскопічних методик лікування найпоширеніших захворювань органів черевної порожнини. Зокрема було розроблено та успішно впроваджено в клінічну практику спосіб діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (Пат. 73503) та спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби (Пат. 101573).

 

Зокрема доц. Герасимюк Н.І., доц. Лойко І.І. та ас. Гусак М.О. приймають безпосередню участь у лікувальній роботі відділення хірургії №1, а саме надання хірургічної допомоги при захворюваннях внутрішніх органів черевної порожнини, зокрема і при онкологічній патології тонкого та товстого кишківника. Також приймають участь у наданні невідкладної ургентної хірургічної допомоги.

 

Асистент кафедри хірургії Гусак М.О. за останній період пройшов спеціалізацію по проктології.

Працівники кафедри регулярно відвідують тренінги, підвищують професійну кваліфікацію, в тому числі і за кордоном.

Кардіохірургічне втручання проводить доц. Романюк Т.В. (2021  рік)

Оперують ас. Гусак М.О. та головний хірург УОЗ Тернопільської  ОДА доц. Гусак О.М. (2022 рік)

Канд. мед. наук Романюк Т.В. продовжує вдосконалюватись у напрямі серцево-судинної хірургії, стажування в провідних центрах України по цьому професійному напрямі. Доц. Романюк Т.В. виконує обов’язки завідувача кардіохірургічного відділення з трансплантологією, анестезіологічною групою та блоком інтенсивної терапії.

Доц. Вайда А.Р. регулярно стажується в судинному центрі лікарні Св. Джозефа, м. Клоппенбург, Німеччина, Університетській лікарні м. Відень, Австрія.

З квітня 2018 р. і по сьогоднішній день успішно проводяться оперативні втручання з приводу вад серця та ішемічної хвороби серця (аорто-коронарне шунтування). 

Уже протягом трьох років на базі Тернопільської університетської лікарні працівниками кафедри виконуються відкриті оперативні втручання на серці. Як на режимі off-pump, так із застосуванням штучного кровообігу. Виконувалися хірургічні втручання міокардіальної реваскуляризації, клапанної корекції серця, і як окремий здобуток – технічно складні повторні кардіохірургічні операції. Під час виконання оперативних втручань кафедра тісно співпрацює з хірургічними бригадами НІССХ ім. І.Я. Амосова, та Львівського обласного кардіологічного диспансеру. Так, вперше виконанні операції на серці з міні-доступів при вадах аортального клапану, випітних перикардитах.

Доц. Вайда А.Р. проводить артеріальне хірургічне втручання (2024 рік)

За останній навчальний рік виконано розширення складності і спектру оперативних втручань із використанням ендоваскулярних технологій.

На клінічній базі успішно виконуються (і продовжуються виконуватися) мініінвазивні сучасні оперативні втручання на поверхневій венозній системі нижніх кінцівок – радіочастотна абляція варикозних вен. Дані операції демонструють високу ефективність у світлі доказової медицини і оптимальний косметичний ефект. Також впроваджені методики балонної ангіопластики артерій нижніх кінцівок, що вже стають рутинними процедурами, витісняючи традиційні і застарілі методики лікування облітеруючих захворювань артерій нижніх кінцівок. В клініці впроваджено виконання гібридних втручань на артеріях нижніх кінцівок – тобто, з використанням, як рентгенендоваскулярних технологій, так і традиційно-хірургічних методик. Останні демонструють добрі результати. На базі відділення інтервенційної радіології за підтримки провідних спеціалістів з відділення електрофізіології серця НІССХ ім. М.М. Амосова вперше в Тернопільській області виконанано корекцію аритмологічних ускладнень при дилатаційній кардіоміопатії – імплантацію кардіовертера, та проведення ресинхронізаційноі кардіостимуляції. Проводяться операції зондування серця з манометрією у камерах серця і ангіопульмонографією – сучасним, інвазивним і дуже точним методом клінічного і наукового дослідження.

У клініці з 2019 року виконується одна з найбільш сучасних методик лікування геморою – трансанальна дезартерізація гемороїдальних вузлів. Що на рівні з іншими загальновідомими методами демонструє достойні результати лікування. Також, сумісно виконується повний спектр операційних втручань на товстому кишечнику та при непухлинних захворюваннях прямої кишки.

Варто зазначити, що із застосуванням новопридбаного апарату ультразвукового обстеження на кафедру хірургії №2 діагностичні можливості клініки (і спектр втручань) суттєво зросли.

Щодо пропозицій, хочемо відмітити необхідність у забезпеченні клініки відеоендоскопічної апаратури для виконання найбільш сучасних мініінвазивних операцій на серці та органах черевної порожнини. Саме це дозволить суттєво доповнити технічні можливості викладацько-професорського складу кафедри.

Усі працівники кафедри є сертифікованими спеціалістами з відповідними категоріями по спеціальності (вища-перша).

Виконання лікувального навантаження працівниками кафедри здійснюється у відповідності до змін впроваджених за прийнятої медичної реформи. Професорсько-викладацький склад кафедри виконує консультативну роботу у відділах Тернопільської університетської лікарні та по лінії екстренної медичної допомоги.

Працівники кафедри хірургії №2 регулярно беруть активну участь в лікуванні пацієнтів з кардіохірургічною патологією. Виконують операції хірургічного лікування ішемічної хвороби серця, та набутих вад серця, їх ускладнень. Зокрема, протезування, пластика клапанів серця, дефекти міжпередсердної, міжшлуночкової перегородки. Операції при аневризмах висхідного відділу аорти.

Кардіохірургічне втручання проводить доц. Романюк Т.В. (2022  рік)


Кардіохірургічне втручання проводить проф. Лекан Р.Й. (2023  рік)

Також, за участі працівників кафедри виконані перші операції на Тернопільщині трансплантації серця, та нирки.

Протягом останнього півріччя працівники кафедри освоїли аутологічну гемотрансфузію (CellSaver) у повному обсязі. Беруть участь в трансплантаційній програмі органів (серце, нирки). Виконують реконструктивні операційні втручання при стернопластиках після кардіохірургічних втручань, зокрема широко застосовують ВАК-терапію в рутинній хірургічній роботі. Беруть участь в повсякденних кардіохірургічних втручаннях, деякі з яких є рідкісними або унікальними для України, а також в гібридних та ендоваскулярних техніках. Так, в клініці були проведені ендоваскулярні втручання при аневризмі низхідного відділу грудної аорти. Задіяний в наданні хірургічної допомоги пацієнтам з вродженими вадами серця. 

В умовах російсько-української війни працівники кафедри хірургії №2 в повному обсязі надають допомогу пораненим військовим і тимчасово переміщеним особам.